kabestan rybnik

KWADE JAN CZŁONEK KOMISJI REWIZYJNEJ

„KABESTAN”

Organizuje kursy na patent Żeglarza Jachtowego

Warunki uzyskania patentu żeglarza jachtowego :

dobry stan zdrowia umożliwiający uprawianie żeglarstwa stwierdzony przez lekarza,

zgoda rodziców w przypadku osób niepełnoletnich,

Oferujemy :

profesjonalną kadrę,

bardzo miłą atmosferę szkolenia

dodatkowe pływania w ramach kursu poza obowiązkowymi zajęciami

ubezpieczenie NW każdego kursanta

Dodatkowa oferta klubu

- każdy kursant może pozostać członkiem naszego klubu, co daje mu możliwość do korzystania z bezpłatnego dostępu do sprzętu pływającego nad Zalewem Rybnickim oraz do czarteru jachtu na Wielkich Jeziorach Mazurskich po preferencyjnych cenach. Ma możliwość również do organizowania prywatnych imprez w Domku będącym własnością Klubu na Ośrodku.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Z żeglarskim Pozdrowieniem ! AHOJ!!!

HISTORIA KLUBU

Turystyczny Klub Żeglarski „KABESTAN” powstał w 1976 roku jako sekcja PTTK przy KWK „BORYNIA” w Jastrzębiu Zdroju. Bardzo szybko jednak oddzielił się ( 1978 r ) od PTTK i uprawomocnił się jako stowarzyszenie Turystyczny Klub Żeglarski „KABESTAN” działający przy KWK „BORYNIA” dzięki zaangażowaniu kilku bardzo aktywnych żeglarzy pracujących na tejże kopalni.

W skład pierwszego zarządu wchodzili następujący żeglarze:

- Żukowski Ryszard,

- Tytko Marian,

- Pitus Jerzy,

- Chodakowski Karol

- Faleńczyk Sławomir,

- Puławski Zenon.

W latach następnych klub rozwijał się dzięki pomocy KWK „BORYNIA”, wraz z działem wypoczynku organizował kolonie, obozy oraz kursy żeglarskie na stopień żeglarza jachtowego dla dzieci. Na początku lat 80tych pozyskany został domek parterowy nad zalewem Rybnickim na ośrodku „KOTWICA” oraz kilka łódek. W roku 1985 dzięki pomocy KWK „BORYNIA” rozpoczęto rozbudowę w/w domku, aby poszerzyć możliwości jego wykorzystania.

Budowę zakończono w 1988 roku i klub stał się posiadaczem jednego z większych domków na ośrodku z czego jesteśmy dumni do dnia dzisiejszego. W roku 1984 klub posiadał na Wielkich Jeziorach Mazurskich 2 jednostki, z których korzystali członkowie klubu, w następnym roku klub wzbogacił się o jeszcze jeden jacht. W roku 2016 sprzedano jeden z jachtów ( MORS ) na Mazurach oraz dwa starszej konstrukcji CARINA i SKRZAT 560 ) a w roku 2017 drugi jacht ( ASTER 700 ), a za pieniądze uzyskane ze sprzedaży tych jednostek zakupiono nową jednostkę ( LAGUNA 25 ).

W roku 1990 po zmianie systemu klub stał się tzw „kulą u nogi” dla kopalni. Zarząd klubu po rozmowach z władzami KWK „BORYNIA” uzyskał sprzęt pływający oraz prawo do korzystania z domku za tzw złotówkę. W latach 1991-1996 klub świadcząc usługi dla kopalni KWK „BORYNIA” z wypracowanych funduszy zakupił jacht oraz przeprowadził kapitalny remont pozostałych jednostek. Po roku 1996 klub działał dzięki aktywności członków, którzy to wkładali całe swoje serce w jego działalność. Dzięki temu klub przetrwał w dobrej sytuacji lata 90-te. Na początku nowego wieku tj. w roku 2000 klub zaczął odczuwać skutki wolnego rynku. Jesienią 2002 roku Walne Zebranie klubu podjęło uchwałę, aby zacząć organizować kursy na stopnie żeglarskie, które są prowadzone do dnia dzisiejszego.

Turystyczny Klub Żeglarski „KABESTAN” organizuje kursy na stopień żeglarza jachtowego oraz na stopień sternika jachtowego. Posiadany przez klub sprzęt wraz z dobrą kadrą szkoleniową pozwala na prowadzenie szkolenia nowych adeptów sztuki żeglarskiej. Szkolenia żeglarskie organizujemy dla osób nie mających dotychczas żadnego kontaktu z żeglarstwem jak i dla osób, które posiadają pewne doświadczenie a swoje umiejętności chcą doskonalić i poszerzać. U nas każdy adept może uzyskać wysoki poziom kwalifikacji żeglarskich i uprawnienia do samodzielnego dowodzenia jachtem. Klub nasz zapewnia naukę pod okiem wspaniałych instruktorów, którzy swą pasję do żeglarstwa przekazują kursantom. W latach 2003 – 2019 klub nasz wyszkolił około 563 żeglarzy jachtowych oraz 15 sterników jachtowych. O wysokich kwalifikacjach w przekazywaniu wiedzy o żeglarstwie przez naszych instruktorów może świadczyć fakt, że do tej pory wszyscy kursanci zdali egzaminy końcowe.

Proszę czekać